Karakas Hedvig bronzérmes lett a tokiói Grand Slam-viadalon!

A Grand Slam-sorozat történetében harmadszor sikerült magyar judósnak érmet szereznie a legrangosabb judotornán, a tokiói Kano-kupán: Karakas Hedvig klasszisokat is legyőzve menetelt, s végül a dobogó harmadik fokára állhatott fel.

Karakas Hedvig (balról a harmadik) nagy lépést tett a riói olimpia felé

Az esztendő utolsó olimpiai kvalifikációs viadala egyben a sportág legendás versenye volt a hétvégi tokiói Grand Slam, amelyen 91 ország 472 judósa lépett tatamira. A magyar színeket nyolc versenyzőnk képviselte, közülük Karakas Hedvignek sikerült emlékezetessé tennie a japán tornát.

Toncs Péter tanítványa egy hongkongi judóssal kezdett, s ipponnal „melegített” a jóval nehezebbnek ígérkező folytatásra, ahol a hazaiak nagyágyúja, a súlycsoport 2014-es világbajnoka, Udaka Nae várt rá. Hédi állta a sarat, sőt, a hosszabbításban ki is csikarta a győzelmet: intéssel nyerte az aranypontos csatát!

A kétszeres pán-amerikai bronzérmes, a kubai Ojeda következett, akit vazarival sikerült legyőzni, ez pedig azt jelentette, hogy Hédi elődöntőt vívhat a judós szentélyben! A döntőbe jutásért két korábbi junior-világbajnok nézett farkasszemet, s a francia Receveaux bírta jobban az idegek harcát, Karakas Hedvig a bronzmeccsen javíthatott.

S javított is! Méghozzá nem akárhogy: másodpercek alatt földre teremtette, majd leszorította a súlycsoport korábbi világranglista vezetőjét, a német Ropert! A bronzérem mellé némi pénzdíj is járt, de ami ennél sokkal fontosabb: a Tokióban megszerzett kétszáz ranglistaponttal a BHSE versenyzője óriási lépést tett a riói olimpia felé! Karakas Hedvig sikerének értékét növeli, hogy a japán viadalon korábban csupán két versenyzőnk, 2009-ben Mészáros Anett, tavaly pedig Ungvári Miklós tudott a dobogóig jutni.

A többieknek sajnos nem ment ilyen jól, Ungvári Miklóst (73 kg, Közgép-Ceglédi VSE) egy megnyert meccs után a kanadai Margelidon ütötte el a továbbjutástól, Ungvári Attilát (81 kg, Közgép-Ceglédi VSE) a lett Ovchinnikovs, Krizsán Szabolcsot (81 kg, BHSE) a koreai Li Szung Szu, Tóth Krisztiánt (90 kg, KSI SE) a kínai Cseng Hszün-csao, Szabó Franciskát (63 kg, Békés Megyei Kano JSE) az olasz Gwend, a honvédba visszatérő Mészáros Anettet (70 kg, BHSE) pedig a Puerto Ricó-i Perez búcsúztatta, míg Joó Abigél remek győzelemmel kezdett a koreai Pak Dzsu Dzsin ellen, de a japán Szato neki is megálljt parancsolt.

A tokiói Grand Slamen hatalmas fölényben voltak a japán judósok, összesen huszonhárom érmet nyertek, amivel toronymagasan lettek elsők az éremtáblázaton (11 arany, 5 ezüst, 7 bronz). A második helyre Grúzia (1, 0, 1) futott be, míg a harmadik helyen Németország és az Egyesült Államok osztozott, egy-egy aranyéremmel. A mieink Karakas Hédi bronzérmének köszönhetően a 14. helyen végeztek, holtversenyben Azerbajdzsánnal, Izraellel és Nagy-Britanniával.

Magyar Grand Slam-érmesek

A magyar Grand Slam-történelem első érmese Ungvári Miklós volt a 2009-es párizsi tornán, míg az első aranyra 2010-ig kellett várni, akkor Mészáros Anett állhatott fel a dobogó legfelső fokára. A legtöbb érem (összesen hetet) Joó Abigél jegyzi, ahogyan ő lett az első duplázónk is a GS-sorozatban. A férfiak közül elsőként Tóth Krisztián nyakába akasztottak Grand Slam-aranyat, tavaly, Abu-Dzabiban.