2024-08-01
Az első bravúr, a vb-ezüstérmes, Európa-bajnok legyőzése összejött, a második, a kétszeres világbajnok ellen hajszálon múlt. Vég Zsombor sérülten is jó teljesítményt nyújtva a legjobb tizenhat között fejezte be pályafutásának első olimpiai szereplését.
Vég Zsombor (kékben) férfiasan harcolt Párizsban
Csütörtökön lépett tatamira az utolsó egyéni indulónk, Vég Zsombor. A Ceglédi VSE huszonkét esztendős versenyzője az oroszok visszalépésének köszönhetően az utolsó pillanatban kapta meg a párizsi indulási jogot. Egyébként is közel járt hozzá, hogy megszerezze a kvótát, ám hónapok óta küszködik vállsérülésével, ami alaposan hátráltatta az utolsó kvalifikációs versenyeken.
A hír jókor jött, hiszen a tervezett operációra még nem került sor, így a ceglédi fiatal elutazhatott a csapattal a párizsi ötkarikás játékokra. A sorsolás csöppet sem kedvezett neki, a bemérkőzők közé került, vagyis már a legjobb tizenhatba jutásért is meg kellett küzdenie, ráadásul a súlycsoport egyik eredményes alakját, a szerbek világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnok versenyzőjét, Alekszander Kukoljt kapta ellenfélül.
A körülmények ismeretében óriási bravúrral kezdte pályafutásának első olimpiáját! Az első percben intéselőnybe került, de a második percben már ő kapott büntetést, majd a harmadikban még egyet. Fél perccel a vége előtt aztán vazarit kapott a dobására, a szerb judós pedig reklamált, s már nem tudott egyenlíteni. Nagy skalp az ötkarikás premieren!
„Jól éreztem magam, bírtam, nem görcsöltem rá, jól ment – foglalta össze tömören a történteket, majd a válla állapotára irányuló kérdésre csak ennyit válaszolt: – Az is bírja.”
Jöhetett a következő párharc, immár a legjobb nyolc közé jutásért, egy még nevesebb judós ellen. A spanyol Nikoloz Sherazidishvili kétszeres világbajnok, igaz, címeit még a 90 kilósok között szerezte, de az idei vb-n már a 100 kilogrammban is bronzérmes volt, eredményei alapján a hetedik helyen emelték ki a sorsolásnál.
Vég Zsomborral korábban két alkalommal – még 2022-ben – találkozott, mindkétszer Sherazidishvili nyert. A párizsi „visszavágó” látványos, nyílt sisakos küzdelemmel kezdődött, a ceglédi fiú ide-oda dobálta ellenfelét, a spanyol láthatóan zavarban volt, vazaris hátrányba került és egy intést is kapott. A folytatás azonban nem alakult jól, előbb Sherazadishvili leszorította Vég Zsombort, ebből még sikerült kiszabadulnia, de a vazaris előny kiegyenlítődött, majd a magyar versenyző indítását megkontrázta a kétszeres világbajnok, így ő jutott tovább.
„Nem jött ki az eredmény, pedig úgy éreztem, meglehet. Azt beszéltük, hogy csak úgy van esélyem, ha az elején nagyon neki megyek, ez jól is sikerült. Aztán a földharcban kiment belőlem minden erő. Az utolsó indításomat átvette, aztán csak végig kísérte, a vállmerevítő nem engedte, hogy teljesen kiforduljak a hasamra. Meglehetett volna...” – összegzett Vég Zsombor, aki az első bravúr után közel állt a másodikhoz is, végül a legjobb tizenhat között fejezte be pályafutásának első olimpiáját.
Az azeri Kostoev (fehrében) lett Párizs bajnoka
Jutott dráma délutánra is, a férfiaknál csak hetedik lett a címvédő japán Wolf, a bronzérmet a kiemelésének „megfelelően” a világbajnok üzbég Muzaffarbek Turobojev, illetve az izraeliek nagy örömére az Európa-bajnok Peter Paltchik szerezte meg. A döntőben – amelyet nemzetközi bírónk, Gosztonyi Balázs vezetett – olyasmit láttunk, amit ritkán: a grúzok világbajnoki bronzérmese, Ilja Szulamanidze vazarival vezetett az azeriek világbajnoka, Zelym Kotsoiev ellen, aztán az utolsó másodpercekben gyakorlatilag maga mondott le a győzelemről, gyors egymásutánban kétszer is hanyatt vetette magát, amiért mindkétszer jogos intést kapott, az utolsót nyolc másodperccel álmainak beteljesedése előtt...
Az olasz Bellandi hibátlanul szerepelt ezen a napon
A 78 kilogrammos hölgyeknél a világranglista első helyezettje, az olasz Alice Bellandi és a világbajnok izraeli Inbar Lanir nézett farkasszemet a fináléban, amely egyoldalúra sikeredett, Bellandi ragyogóan küzdött, vazaris vezetést szerzett, majd leléptették ellenfelét, így Olaszországba viszik az ötkarikás aranyérmet. A harmadik helyezést, s egyben az olimpiai bronzérmet a kínai vb-ezüstérmes Ma Csen-csao, illetve az ezen a napon nagy bravúrokra képes Eb-bronzérmes portugál Patricia Sampaio szerezte meg, utóbbi a bronzmeccsen Takajama Rika legyőzésével tett arról, hogy ezen a napon nem jutott érem a japánoknak.
Pénteken nem lesz magyar induló a Champ de Mars Arénában, de óriási várakozás előzi meg az egyéni küzdelmek utolsó napját: tatamira lép ugyanis a franciák szupersztárja, a háromszoros olimpiai, tizenegyszeres világ- és ötszörös Európa-bajnok Teddy Riner. A selejtezők pontban tíz órakor kezdődnek, a vigaszági döntőkre, elődöntőkre, valamint az érmes mérkőzésekre délután négytől kerül majd sor.
Forrás: Judoinfo
Eredmények: KLIKK IDE!
Fotó: IJF, Emanuele Di Feliciantonio, IJF, Tamara Kulumbegashvili, IJF, Gabriela Sabau