ÉLŐ
Versenynaptár
Régiók

2024-07-29

PÁRIZS 2024: AZERI ÉS KANADAI GYŐZELEM A HARMADIK NAPON

 

Két súlycsoporttal folytatódtak a küzdelmek a párizsi olimpia judotornáján, ezen a napon a mieink nélkül. A nap végén az azeri és a kanadai himnuszt játszották el a győztesek, Hidayat Heydarov és Christa Deguchi tiszteletére.


 

Az azeri Hidayat Heydarov (fehérben) az olimpiai aranyat is megszerezte


Ez a nap sem múlt el nagy meglepetések nélkül. Az ugyan nem volt eget rengető esemény, hogy a nők címvédője, a koszovói Nora Gjakova nem bírt mongol riválisával és már az első körben búcsúzott, arra viszont mindenki felkapta a fejét, hogy mindkét versenyszámban vigaszágra küldték a japán indulót: a férfiaknál a világbajnok Hasimoto Soicsi a francia Eb-bronzérmes Joan-Benjamin Gaba ellen veszített intésekkel, a nőknél a kétszeres vb-ezüstérmes Funakubo Haruka a hazaiak olimpiai ezüstérmese, Sarah-Leonie Cysique ipponnal ütötte el az elődöntőtől.


 

A grúz legenda, Lasa Savdatuasvili korán búcsúzott


Egy legendától is elbúcsúzhattunk: elveszítette első mérkőzését (ugyancsak a francia Gaba volt a „tettes”) az olimpiai arany-, ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok grúz klasszis, Lasa Savdatuasvili, aki 2012-ben egy emlékezetes olimpiai döntőben robbant be a judosportba, egy magyar legenda, Ungvári Miklós ellen. 

Ugyancsak az első körben búcsúzott a harmadik helyen kiemelt Nils Stump, a svájciak első világbajnoka, az ő végzetét a mongol Erdenebayar Batzaya jelentette, de az ukránok készeres világ- és háromszoros Európa-bajnoknője, Darja Bilodid sem tudta átmenteni formáját a tavaszi kontinensbajnokságról, csupán egy kört tudott sikerrel venni.


 

Bilodid (kékben) és Funakubo sem jutott el az elődöntőig


Az 57 kilós hölgyeknél végül két nagyágyú jutott a döntőbe, a világbajnok dél-koreai Hu Mi Mi és a kanadaiak kétszeres világbajnoka, Christa Deguchi, de mindketten alaposan megdolgoztak a sikerért, előbbi a riói olimpiai bajnok brazil Silva ellen földharcban nyerte az aranypontot, utóbbi egy szabálytalan fogás miatti intéssel mentette meg az elődöntőt, az egyre nagyobb fölénybe kerülő francia Sarah-Leonie Cysique ellen. 

A fináléban aztán nem bírtak egymással a felek, inkább a koreai judós látszott aktívabbnak, de a hosszabbításban végül ő kapta meg a harmadik büntetését. Szebb lett volna, ha akcióponttal nyer valamelyik fél, Deguchi pedig nem kapta meg azt az ünneplést, amelyet korábban minden érmes, a publikum nem bocsátotta meg neki, ami az elődöntőben történt (pedig aligha Deguchi tehetett a bírók döntéséről). Pedig sporttörténelmi siker, amit elkönyvelhet: Kanada első judós olimpiai aranyérmét szerezte meg, Hu Mi Mi lett az ezüstérmes, a bronzérmeken pedig Funakubo és Cysique osztozott.


 

Christa Deguchi (fehérben) Kanada első olimpiai aranyérmét szerezte a sportágban


A 73 kilós férfiaknál egyik oldalról a publikumot egész nap lázban tartó Joan-Benjamin Gaba jutott el a döntőig, s nem érdemtelenül, útja során legyőzte a tanzániai Mlugut, ahogy már említettük, Savdatuasvilit és Hasimotót, no és az elődöntőben a moldovai Osmanovot is. A másik ágon a koszovóiak kétszeres Európa-bajnoka, Akil Gjakova közel járt hozzá, de nem tudta megállítani a pazar formában judózó azeri Hidayat Heydarovot, így a világelső csaphatott össze Gabával.


 

Joan-Benjamin Gaba nagyot harcolt ezen a napon


A döntő a négy perces küzdelmi időben csak egy-egy intés került a táblára az is az utolsó másodpercekben. A hosszabbításban nagyobb hangerőre kapcsolt a publikum, Heydarov pedig állta Gaba rohamait. A huszonhárom esztendős francia töretlenül ment előre, de az azeri is próbálkozott, remek, nyílt sisakos küzdelmet láthattunk ebben a fináléban. A parázs csata végül a tizedik percben dőlt el, a rendkívül rutinos Heydarov véget vetett Gaba nagy menetelésének, s a világbajnoki valamint a négy Európa-bajnoki aranya mellé begyűjtötte az ötkarikást is, Jean-Benjamin Gabát pedig az olimpiai ezüst emlékezteti majd mindig erre a mozgalmas napra. 

A dobogó harmadik fokára végül felállhatott Hasimoto, aki mellett meglepetésre bronzérmes lett a moldovai Osmanov is, akit előzetesen aligha soroltak az erre esélyesek közé. 

Érdemes egy pillantást vetni a sportági éremtáblázatra is három nap után: Japán (2 arany, 3 bronz) áll az élen, második Kazahsztán (1, 0, 1), harmadik holtversenyben egy-egy arannyal Azerbajdzsán, Kanada és Üzbegisztán, a házigazda Franciaország (0, 2, 3) a hatodik. Tizenhárom országnak van már legalább egy érme.


 

Hasimoto Soicsi (fehérben) bronzéremmel vigasztalta magát


Kedden visszatérnek a mieink is a tatamira, két judós képviseli majd a színeinket, közülük a háromszoros Európa-bajnoki bronzérmes Ungvári Attila (81 kg, Budaörsi SC) az ugyancsak kontinensbajnoki bronzérmes kazah Abilajhan Zubanazar ellen kezd, a tét a legjobb tizenhat közé jutás. 

A 63 kilósoknál világ- és Európa-bajnoki bronzérmesünk, Özbas Szofi (BHSE) a csehek újdonsült Európa-bajnoka, Renata Zachova ellen lép először tatamira Párizsban, ugyancsak a legjobb tizenhat közé jutásért. 

A selejtezők pontban tíz órakor kezdődnek, a vigaszági döntőkre, elődöntőkre, valamint az érmes mérkőzésekre délután négytől kerül majd sor. 

Forrás: Judoinfo
Eredmények: 
KLIKK IDE!
Fotó: IJF, Emanuele Di Feliciantoni, Tamara Kulumbegashvili, Gabriela Sabau

Legújabb nevezések

Friss eredmények

Technikai információ

Kapcsolat

Magyar Judo Szövetség – Budapest 1146, Istvánmezei út 1–3.,
telefon: 06 (1) 460-6865, email: iroda@judo.hu

© 2024 Minden jog fenntartva.